Mississippi Band Masters Logo
  Mississippi Band Masters Logo
  Mississippi Band Masters Logo
  Mississippi Band Masters Logo
  Mississippi Band Masters Logo   Mississippi Band Masters Logo   Mississippi Band Masters Logo   Mississippi Band Masters Logo Mississippi Band Masters Logo Mississippi Band Masters Logo Mississippi Band Masters Logo Mississippi Band Masters Logo Mississippi Band Masters Logo


Mississippi Bandmasters Association

Home Welcome  MBA Officers MBA Constitution MBA Forms Required Music Information

MEMBERS MHSAA MBA Championship MBA Clinic A E McLain Hall of Fame

 Lions Band Schools All-State Band Festival Ratings Links Yahoo Group

 

 

Mississippi Bandmasters Association

Home Welcome  MBA Officers MBA Constitution MBA Forms Required Music Information

MEMBERS MHSAA MBA Championship MBA Clinic A E McLain Hall of Fame

 Lions Band Schools All-State Band Festival Ratings Links Yahoo Group

 

 

Mississippi Bandmasters Association

Home Welcome  MBA Officers MBA Constitution MBA Forms Required Music Information

MEMBERS MHSAA MBA Championship MBA Clinic A E McLain Hall of Fame

 Lions Band Schools All-State Band Festival Ratings Links Yahoo Group

 

 

Mississippi Bandmasters Association

Home Welcome  MBA Officers MBA Constitution MBA Forms Required Music Information

MEMBERS MHSAA MBA Championship MBA Clinic A E McLain Hall of Fame

 Lions Band Schools All-State Band Festival Ratings Links Yahoo Group

 

 

 

Mississippi Lions Band

 

Lions Band Application PDF DOC

 

2007 Lions Band PDF

 

2007 Lions All-State Band 
Callback Results 
 

 

Flute | Oboe | Bassoon | Clarinet | Bass Clarinet | Contra Clarinet
Alto Sax | Tenor Sax | Bari Sax | Trumpet | F-Horn | Trombone
Baritone | Tuba | Percussion | Drum Major | Dancer | Flag

Mississippi Bandmasters Association Homepage

 

Flute

Maria Rebekah Miller, Decatur

Kristen Turnage, Gulfport

Jamee Jones, Pascagoula

Callissa Roney,  Ellisville

Amanda L. Ashley,  Grenada

Olivia Boatman, mEupora

Brittany Trotter,  Laurel

Boram Lee,   Purvis

 

Alternates

Yejin Song,  Madison

Stefanie Lochbaum,  Pontotoc

Jill Reece,  Grenada

 

Honorable Mention

Alyssa Bolstad,  Ocean Springs

J.J. Hatfield,  Booneville

 

Other Artists

Rachel Burke,  Grenada

Morgan Negaard,  Biloxi

Ashton Brownlee,  Ellisville

Back to Top

 

 

Clarinet

Lindsey Mask, Kossuth

Christopher Peterson, Ocean Springs

Nicholas Powers, Ocean Springs

Leah Whitt, Pontotoc

Molly Hunsucker, Abbeville

Qiong Alex Wang, Clinton

April Leigh Clemens, Fulton

Ben  Cummins, Olive Branch

Joseph Hoffheimer, Oxford

James Finley, Biloxi

Kelley Voelkel, Madison

Rachel Westmoreland, Pontotoc

Kanika Sipp, Clinton

Audre Anna Pulliam, Houston

Allison Hughes, Jackson

Drewcilla Shumake, Ellisville

Anna Womack, Madison

Ashley Parker, Mooreville

 

Alternates

Audrey Hartley, Madison

Katherine Kramer, Oxford

Jessica Ware, Madison

Dustin Hazlett, Kosciusko

 

Honorable Mention

Megan Flint, Kosciusko

Ameenan Abdur-Rasniecl, Brandon

Melanya Kushla, Tupelo

Ashley Watson, Southaven

 

Other Artists

Amanda Hendricks, Madison

Rebecca Ikeda-Chandler, Oxford

Amy Mobley, Pearl

Ashley Frederick, Fulton

Casey Deanne Polk, Madison

Amanda Ratcliffe, Pearl

Sophia Vollor, Vicksburg

Dana Morton, Ripley

Kayla Emerson, Baldwyn

Anna Walker, Olive Branch

Claire Mattox, Aberdeen

 

Back to Top

 

 

Oboe

Devin Morton, Ripley

Kathleen  Moffitt, Madison

 

Alternate

Ashley  Irvin,  Oxford

 

Honorable Mention

Nikki  Reece, Aberdeen

 

Other Artist

Erin Graham, Southaven

 

Back to Top

 

 

Bassoon

Blake Garrett, Pontotoc

Christopher Karl Presley,  Starkville

 

Alternate

Matthew Archer, Houston

 

Honorable Mention

Matt  Grunewald,   Madison

 

Back to Top

 

Bass Clarinet

Ben  Cummins, Olive Branch

Molly Hunsucker,  Abbeville

Aaron Warden,  McHenry

Hayley Crosby,  Seminary

 

Alternates

Audrey Leigh Hughes,  Tremont

Allison Hughes,  Jackson

 

Honorable Mention

Jamarcis Redditt,  Grenada

Lynn Denton,  Clinton

 

Back to Top

 

 

Contra Clarinet

Darius Jones, Stateline

 

Alternate

Paige Stanford, Pontotoc

 

Back to Top

Alto Saxophone

Daniel Ashmore,  Southaven

Ryan Raziano,  Perkinston

Mary Beth Munlin,  Houston

Charlie Young,  Southaven

Christopher Karl Presley, Starkville

Cody Purvis, Wayneboro

 

Alternates

Jessie C. Wigginton, Fulton

Matthew Archer, Houston

Austin White, Vicksburg

 

Honorable Mention

Cathy Chen, Oxford

Paul White, Belden

 

Other Artist

Steven Kershaw, Long Beach

 

Back to Top

 

 

F-Horn

Hollie Howle,  Oxford

Taylor Sparks,  Tupelo

Joshua Landrum,  Meridian

Jordan Sanford,  Gulfport

Brandon Abbott,  Amory

Tyler Darsey,  Winona

Alyssa Falkner,  Thaxton

Della Loflin,  Vicksburg

 

Alternates

Jacob Cauley,  Pascagoula

Cory White,  Pearl

Amy Upton,  Pearl

Megan Gargiulo,  Long Beach

 

Honorable Mention

Angie Rogers,  Wiggins

Leah Garavelli,  Olive Branch

Kevin Molander,  Pascagoula

William  Brand,  Aberdeen

 

Other Artists

Breauna Pollard,  Ocean Springs

Maggie Thornton,  Fulton

 

Back to Top

 

Tenor Saxophone

Mary Beth Munlin, Houston

Jessie C. Wigginton, Fulton

 

Alternates

Blake Harris, Ocean Springs

Steven Hugley, Vicksburg

 

Honorable Mention

Matthew Archer, Houston

Cody Roberts, Pontotoc

Walt Henson, New Albany

 

Back to Top

 

 

Baritone Saxophone

Mary Beth Munlin, Houston

 

Alternate

Steven Hugley, Vicksburg

 

Honorable Mention

Cody Purvis, Wayneboro

 

Other Artist

Terry Davis, Hattiesburg

 

Back to Top

Trumpet

Mitchell Hobbs, Madison

Barrett Gray, Houston

JT Cacibauda, Ocean Springs

Jonathan    Walker, Wiggins

Jennifer Jackson, Florence

Troy Jackson, Madison

Ryan Hagenson, Purvis

Benjamin Fritz, Clinton

Timothy McMIllen, Brandon

Cary Robbins, Hattiesburg

Warren Bristol, Biloxi

Parker DePriest, Oxford

Adam Dearman, Seminary

Evan Mealer, Hernando

James Robert Wright, Water Valley

Mark McNeese, Pontotoc

Patrick Vincent, Brandon

Brent Arendale, Hernando

Joseph Nicholas Foster, Olive Branch

Zakk Webster, Gautier

Chase Robinson, Saltillo

Elisa Miguel-Qin, Brandon

Marguerite O'Brien, Ridgeland

Kris  Wilson ,Canton

 

Alternates

Jarrod Bates, Philadelphia

Conrad V. Reihsman, Vicksburg

Bailey Burkhalter, Madison

Clayton, Jr. Foster, Greenwood

 

Honorable Mention

Anna Boyd, Belden

Lindsey Moore, Mooreville

Ashley Pruitt, Tupelo

Michelle Tamasco, Brookhaven

 

Other Artists

Chad Davis, Abbeville

Jordan Winters, Grenada

Seth Womack, Madison

Jacob Devereaux, Laurel

Chase Hall Blue, Mountain

Dana Reinemann, Batesville

Maggie Renee Woods, McCool

Marie Christine Burges, Waynesboro

Eric  Filler Olive, Branch

Adam Ray, Madison

Brad  Fletcher, Madison

John Steven Mayhan, Grenada

John Brasher, Nesbit

Daniel Barkley, Blue Mountain

Kristin Hallmark, Hernando

Christopher Jackson, Brandon

 

Back to Top

 

 

Trombone

Taylor Hammons, Greenville

Jerrick Matthews, Madison

Christopher Rodgers, Oxford

Ross Keenum, Glen

Andrew Everett, Waynesboro

Patrick Sample, Pickens

Zach James, Ovett

Derrick Marchant, Jackson

Travis Ladner, Gulfport

Dominique Thompson, Clinton

Abraham Dabit, Ridgeland

Tessa M. Rose,  Brandon

Max Moseley, Madison

Kelsey Hallmark, Hernando

Will  Commarato, Madison

Benjamin Sloan, Madison

 

Alternates

Kaiki Yamashiro, Ocean Springs

Jennifer Mitchell, Picayune

Mollie Pearson, Florence

Tony Clausell, Gautier

 

Honorable Mention

Michael C. Dunaway, Ocean Springs

Andy Curry, Eupora

Andrew Hill, Ocean Springs

Adam Tackitt, Ridgeland

 

Other Artists

David Mason, Saltillo

Austin Platt, Ocean Springs

Jeremiah Burns, Carrollton

Bo Boutwell, Guntown

Ben  Bates, Ocean Springs

Nicholas Young, Pontotoc

Brian Ledbetter, Tupelo

Landon Grishby, Jackson

 

Back to Top

 

Baritone

Justin Gunther, Gulfport

Dawn Hunt, Ocean Springs

Jana Riley, Pearl

Andrew Adams, Ellisville

Valerie Ann Graham, Ocean Springs

Joseph Habib, Ridgeland

James Robert Wright, Water Valley

Jacob Fortner, Lucedale

 

Alternates

Garrett Bond, Ocean Springs

David Mason, Saltillo

Tucker Kendrick, Waynesboro

Tyler Kuntz, Olive Branch

 

Honorable Mention

Graham Oakley, Starkville

Matthew    McDaniel, Byram

Erick Julian Weeks, Pearl

Kay Jaron Houston, Olive Branch

 

Back to Top

 

 

Tuba

Noah Howle, Oxford

Jeremy Taylor, Brandon

Robert Morgan, Vardaman

Christopher Richardson, Columbus

Bradley Ballard, Olive Branch

Webster Floyd, Clinton

Whitney Coltharp, Ecru

Diondrae Reddick, Waynesboro

 

Alternates

Patrick Scroggins, Hernando

Eli Rex, Grenada

Joshua Diercks, Ocean Springs

Mark Edwards, Brandon

 

Honorable Mention

Malcolm Smith, Grenada

Darius Valentine, Vicksburg

Leland Chaney, Tupelo

Francisco Velasquez, Pascagoula

 

Back to Top

 

 

Percussion

Kathryn Irwin, Petal

Zach Robbins, Pontotoc

Matthew H. Carr, Clinton

Joshua Craft, Florence

Zac Cannon, Terry

Joanna Sabine, Columbia

Wesley Graham, Columbia

Jordan Swindoll, Petal

Logan Roberts, Florence

Elliot Little, Clinton

Peyton McAdams, Scobey

Will Curry, Eupora

 

Alternates

Sawyer Cooper, Olive Branch

Wes Sanderford, Diamondhead

Kelton Norris, Raleigh

James Jr. Smith, Vicksburg

 

Honorable Mention

Thomas A. Fraschillo, Hattiesburg

Andrew Amis, Clinton

Jonathan Weatherford, Columbia

Douglas Blackmon, Oxford

 

Other Artists

Blayze Windham, Tupelo

William Bradford, Jackson

Trey Robbins, Pontotoc

Darryl Borden, Pascagoula

 

 

 

Mallets

Will  Curry, Eupora

Price Walden, Booneville

 

Alternates

Claire Cochran, Petal

Hilary Pace,  Petal

 

Back to Top

 

Flag

Kayla Emerson, Booneville

Lana Crawford, Pearl

Bethany Cline, Booneville

Lauren Furtick, Booneville

Sarah Beth Henderson,  Petal

Leigha Cianciolo, Southaven

Kayla Way, Booneville

Emily Trace, Booneville

Emily Pitts, Brandon

Andrea Maxwell, Hattiesburg

Amy Laster, Duck Hill

Ellas Aldrich, Gulfport

Allison Johnson, Tupelo

Cristi Parker, Corinth

 

Alternates

Hannah McConnell, Southaven

Megan Frazier, Grenada

Sara Beth Fly,  Cleveland

Tiffany Engle, Grenada

 

Honorable Mention

Deanna Jantsch, Gulfport

Claire Welch, Moselle

Sara Fortner, Florence

Christin Gates, Kosciusko

 

Other Artists

Hannah Rice, Brookhaven

Kyla Greer, Bolton

Amanda Brand, Woodland

Holly Barron, Florence

Teresa Engle, Grenada

Malindi Jones, Olive Branch

 

Back to Top

 

 

Drum Major

Brent Arendale, Hernando

 

Alternates

Willie N.  Brewster, New Albany

Jeremy Robinson, Perkinston

 

Honorable Mention

Nathan Waycaster, Smithville

Jessica Hill, Hattiesburg

 

Back to Top

Dancer

 

Katie Barr, Petal

Rachel Ross, Vicksburg

Lana Crawford, Pearl

Sarah M. Daughdrill, Petal

Calista Guthrie, Wiggins

Alex Armstrong, Grenada

Ciara Oakley, Starkville, MS

Jessica Ware, Madison

 

Alernates

Laura Luther, Hattiesburg

Jamie Jelinski, Diamondhead

Joyce Cassibry, Perkinston

Kristen R. Lee, Petal

 

Honorable Mention

Audrey Hartley, Madison

Kayla Bullen, Gulfport

Katie Hendricks, Madison

Swayze Swindle, Ellisville

 

Back to Top

 

Mississippi Bandmasters Association Homepage

Copyright 2001 by Mississippi Bandmasters Association. All rights reserved.

 

 

2005 Photos

 

Mississippi Lions Band Application DOC  PDF